• Exkurzia v Európskom parlamente v Štrasburgu

• 15.02.2024 09:50
      • V dňoch 4. februára až 7. februára sa žiaci tried 5.H, 5.G a 4.G zúčastnili na exkurzii v Štrasburgu, kde navštívili Európsky parlament. Nezabudli preskúmať ani samotné mesto a jeho dominantné pamiatky.
      • Výlet začal v nedeľu večer o 20:00 nástupom do autobusu a oboznámením sa so šoférmi a programom. Organizátorom exkurzie bol pán učiteľ Vartiak. Cesta bola síce dlhá a únavná, no nič čo by sme nezvládli. Mali sme množstvo prestávok a musíme uznať, že sme sa naučili ako sa rýchlo prezliecť, tak aby sme všetko stíhali. Po tejto dlhej ceste nás však čakal obed v reštaurácii, kde sme sa naučili aj zopár francúzskych slov a zvykov. Po obede sme sa vydali do historického centra mesta, kde sme mali možnosť preskúmať historické stavby ako napríklad katedrála Notre-Dame. V rámci osobného voľna sme preskúmali aj francúzske uličky, či kaviarničky. Čas ubiehal rýchlo a my sme sa presunuli do hotela, kde sme sa ubytovali a dostali inštrukcie ako bude prebiehať večera. Radi by sme aj poďakovali nášmu šoférovi Františkovi Chrzanovi alias sprievodcovi, ktorý nám zabezpečil originálnu francúzsku večeru a sprevádzal nás počas celej exkurzie.

Ďalší deň sme začali skoro zrána s francúzskymi raňajkami a presunuli sme sa opäť do centra, kde na nás čakala loď, ktorá sa plavila kanálom rieky Rýn a umožnila nám lepší náhľad do histórie mesta.

Po plavbe nasledoval obed a po obede konečne naša finálna destinácia, ktorou bol Európsky parlament. Najskôr sme mali možnosť nahliadnuť do vnútra parlamentu, kde sme sa zúčastnili na prednáške o fungovaní parlamentu, ktorá bola podrobne vysvetlená. Poslankyňa Európskeho parlamentu zastupujúca SR nás oboznámila s tým, aké je náročné pracovať na rôznych projektoch, a zároveň nám prezradila rozdiely vo fungovaní Európskeho parlamentu a NR SR.

Nasledovala už iba cesta domov, ktorá ubehla celkom rýchlo, mali sme znovu mnoho prestávok, vďaka ktorým sme prežili aj takúto dlhú cestu.

Veľmi sa tešíme, že sme mali možnosť spoznať nie len mesto a parlament, ale aj kultúru Francúzska.

Žiaci 4.G, 5.G a 5.H

Fotogaléria: https://oavoza.edupage.org/album/#photos:album:100